Professional and College Basketball Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
6,273 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)


NCAA Division II Regional Tournaments: 2008-09 Season
(All times local)

ATLANTIC REGIONAL

March 14, 15 and 17 at Erie, Pa. (Host: Gannon)

Saturday, March 14
#3 Kutztown (26-4) vs. #6 West Virginia State (24-5), 12 p.m., EDT
#2 Virginia Union (21-6) vs. #7 Indiana, Pa. (21-7), 2:30 p.m., EDT
#1 Gannon (27-3) vs. #8 Pittsburgh-Johnstown (24-7), 6 p.m., EDT
#4 Johnson C. Smith (23-7) vs. #5 Alderson-Broaddus (26-5), 8:30 p.m., EDT

Sunday, March 15
Virginia Union/Indiana (Pa.) winner vs. Kutztown/West Virginia State winner, 5 p.m., EDT
Gannon/Pittsburgh-Johnstown winner vs. Johnson C. Smith/Alderson-Broaddus winner, 7:30 p.m., EDT


Tuesday, March 17
Championship game, 7 p.m, EDT

CENTRAL REGIONAL

March 14, 15 and 17 at Marshall, Minn. (Host: Southwest Minnesota State)

Saturday, March 14
#3 Metropolitan State (27-3) vs. #6 Winona State (23-8), 12 p.m., CDT
#2 St. Cloud State (22-8) vs. #7 Augustana (19-9), 2:30 p.m.
#1 Southwest Minnesota State (25-6) vs. #8 Northern State (19-10), 6 p.m., CDT
#4 Minnesota State (25-8) vs. #5 Fort Lewis (24-9), 8:30 p.m., CDT

Sunday, March 15
St. Cloud State/Augustana winner vs. Metropolitan State/Winona State winner, 5 p.m., CDT
Southwest Minnesota State/Northern State winner vs. Minnesota State/Fort Lewis winner, 7:30 p.m, CDT


Tuesday, March 17
Championship game, 7 p.m., CDT

EAST REGIONAL

March 14, 15 and 17 at Brookville, N.Y. (Host: LIU-C.W. Post)

Saturday, March 14
#3 Massachusetts-Lowell (21-7) vs. #6 Merrimack (20-8), 12 p.m., EDT
#2 Bentley (24-6) vs. #7 Bridgeport (22-8), 2:30 p.m., EDT
#1 LIU-C.W. Post (27-0) vs. #8 Philadelphia (25-5), 6 p.m., EDT
#4 Assumption (22-9) vs. #5 Stonehill (21-7), 8:30 p.m., EDT


Sunday, March 15
Bentley/Bridgeport winner vs. Massachusetts-Lowell/Merrimack winner, 5 p.m., EDT
LIU-C.W. Post/Philadelphia winner vs. Assumption/Stonehill winner, 7:30 p.m., EDT


Tuesday, March 17
Championship game, 7 p.m., EDT

MIDWEST REGIONAL

March 14, 15 and 17 at Findlay, Ohio (Host: Findlay)

Saturday, March 14
#3 Northern Kentucky (24-6) vs. Lake Superior State (21-8), 12 p.m., EDT
#2 Bellarmine (24-6) vs. #7 Kentucky Wesleyan (19-8), 2:30 p.m., EDT
#1 Findlay (30-0) vs. #8 Grand Valley State (21-9), 6 p.m., EDT
#4 Southern Indiana (26-6) vs. #5 Rockhurst (19-10), 8:30 p.m., EDT


Sunday, March 15
Bellarmine/Kentucky Wesleyan winner vs. Northern Kentucky/Lake Superior State winner, 5 p.m., EDT Findlay/Grand Valley State winner vs. Southern Indiana/Rockhurst winner, 7:30 p.m., EDT


Tuesday, March 17
Championship game, 7 p.m., EDT

SOUTH REGIONAL

March 14, 15 and 17 at Lakeland, Fla. (Host: Florida Southern)

Saturday, March 14
#2 Christian Brothers (22-6) vs. #7 Delta State (21-8), 12 p.m., EDT
#3 Claflin (24-3) vs. #6 Valdosta State (24-6), 2:30 p.m., EDT
#1 Florida Southern (27-6) vs. #8 LeMoyne-Owen (17-13), 6 p.m., EDT
#4 Arkansas Tech (22-8) vs. #5 Benedict (24-5), 8:30 p.m., EDT


Sunday, March 15
Christian Brothers/Delta State winner vs. Claflin/Valdosta State winner, 5 p.m., EDT
Florida Southern/LeMoyne-Owen winner vs. Arkansas Tech/Benedict winner, 7:30 p.m., EDT


Tuesday, March 17
Championship game, 7 p.m., EDT

SOUTH CENTRAL REGIONAL

March 14, 15 and 17 at Warrensburg, Mo. (Host: Central Missouri)

Saturday, March 14
#3 Central Oklahoma (24-5) vs. #6 Dallas Baptist (23-6), 12 p.m., CDT
#2 Southwest Baptist (24-4) vs. #7 Angelo State (20-8), 2:30 p.m., CDT
#1 Central Missouri (26-4) vs. #8 Texas A&M-Kingsville (19-10), 6 p.m., CDT
#4 Midwestern State (24-6) vs. #5 Incarnate Word (23-6), 8:30 p.m., CDT


Sunday, March 15
Southwest Baptist/Angelo State winner vs. Central Oklahoma/Dallas Baptist winner, 4 p.m., CDT
Central Missouri/Texas A&M-Kingsville winner vs. Midwestern State/Incarnate Word winner, 6:30 p.m., CDT


Tuesday, March 17
Championship game, 7 p.m., CDT

SOUTHEAST REGIONAL

March 14, 15 and 17 at Augusta, Ga. (Host: Augusta State)

Saturday, March 14
#3 Armstrong Atlantic State (23-6) vs. #6 Catawba (21-9), 12 p.m., EDT
#2 South Carolina Aiken (23-7) vs. #7 Lenoir-Rhyne (18-10), 2:30 p.m. EDT
#1 Augusta State (26-4) vs. #8 Tusculum (20-10), 6 p.m., EDT
#4 Georgia College & State (22-6) vs. #5 Barton (24-6), 8:30 p.m., EDT


Sunday, March 15
South Carolina Aiken/Lenoir-Rhyne winner vs. Armstrong Atlantic State/Catawba winner, 5 p.m., EDT
Augusta State/Tusculum winner vs. Georgia College & State/Barton winner, 7:30 p.m., EDT


Tuesday, March 17
Championship game, 7 p.m., EDT

WEST REGIONAL

March 13 & 14 at Laie, Hawaii (Host: BYU-Hawaii) & Bellingham, Wash. (Host: Western Washington)
March 17 at highest remaining seed

Friday, March 13 (at BYU-Hawaii)
#4 Cal State-Dominguez Hills (21-7) vs. #5 Central Washington (18-6), 5 p.m, HDT
#1 BYU-Hawaii (25-1) vs. #8 Humboldt State (20-11), 7:30 p.m., HDT
Friday, March 13 (at Western Washington)
#3 Cal Poly Pomona (20-7) vs. #6 Cal State-San Bernardino (20-9), 5 p.m., PDT
#2 Western Washington (21-5) vs. #7 Seattle Pacific (18-9), 7 p.m., PDT

Saturday, March 14 (at BYU-Hawaii)
BYU-Hawaii/Humboldt State winner vs. Cal State-Dominguez Hills/Central Washington winner, 7:30 p.m., HDT
Saturday, March 14 (at Western Washington)
Western Washington/Seattle Pacific winner vs. Cal Poly Pomona/Cal St.-San Bernardino winner, 7 p.m., PDT

Tuesday, March 17
Championship game, time TBA


ELITE EIGHT

March 25, 26 and 28 at MassMutual Center, Springfield, Mass. (Hosted by American International College & Naismith Basketball Hall of Fame)

Wednesday, March 25
Atlantic Regional winner vs. South Central Regional winner
West Regional winner vs. Central Regional winner
Southeast Regional winner vs. South Regional winner
East Regional winner vs. Midwest Regional winner

Thursday, March 26
Atlantic/South Central winner vs. West/Central winner
Southeast/South winner vs. East/Midwest winner

Saturday, March 28 (National championship game)
National championship game (Televised by CBS-TV)
 

·
Moderator
Joined
·
6,273 Posts
Discussion Starter #3
Regional Finals Scoreboard
Tuesday, March 17

Atlantic Region (Erie, Pa. - Hosted by Gannon)
Kutztown v. Gannon

South Central Region (Warrensburg, Mo. - Hosted by Central Missouri)
Southwest Baptist v. Central Missouri

Central Region (Marshall, Minn. - Hosted by Southwest Minnesota State)
Augustana v. Southwest Minnesota State

Southeast Region (Augusta, Ga. - Hosted by Augusta State)
South Carolina-Aiken v. Augusta State

South Region (Lakeland, Fla. - Hosted by Florida Southern)
Christian Brothers v. Florida Southern

East Region (Garden City, N.Y. - Hosted by C.W. Post)
Bentley v. C.W. Post

Midwest Region (Findlay, Ohio - Hosted by Findlay)
Bellarmine v. Findlay

Wednesday, March 18

West Region (Laie, Hawaii - Hosted by Brigham Young-Hawaii)
Brigham Young-Hawaii v. Cal Poly-Pomona
 

·
Moderator
Joined
·
6,273 Posts
Discussion Starter #4
Elite Eight

Elite Eight Field

Wednesday, March 25 (Webcast on NCAA.com)

Noon - Augusta State v. Christian Brothers
2:30 p.m. - Cal Poly-Pomona v. Southwest Minnesota State
6 p.m. - Gannon v. Central Missouri
8:30 p.m. - Findlay v. C.W. Post

Thursday, March 26 (Telecast on CBS College Sports)

6 p.m. - Semifinal Game 1
8:30 p.m. - Semifinal Game 2

Saturday, March 28 (Telecast on CBS)

7 p.m. - Championship
 
1 - 4 of 4 Posts
Top